Στα πλαίσια του αναλυτικού προγράμματος των φιλολογικών και θεολογικών μαθημάτων πραγματοποιήθηκαν διδακτικές επισκέψεις στην Έδεσσα των τάξεων Α και Β Λυκείου και Α, Β και Γ Γυμνάσιου στις  03/03/2023 και στις 30/03/2023 αντίστοιχα. Η μετακίνηση έγινε με το καθημερινό δρομολόγιο του ΚΤΕΛ Φλώρινας, επομένως οι μαθητές έλαβαν γνώση των κανόνων της οδικής συμπεριφοράς σε υπεραστικές διαδρομές.

Οι χώροι που επισκεφτήκαμε με χρονική σειρά ήταν οι ακόλουθοι: Μητροπολιτικός Ναός της Αγίας Σκέπης και παλαιά Μητρόπολη Έδεσσας, Μητροπολιτικό Μέγαρο, περιήγηση στην παραδοσιακή περιοχή Βαρόσι, καταρράκτες, μουσείο νερού, ερπετάριο. Οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με την παραδοσιακή τεχνική της παλαιάς πόλης, το θρησκευτικό στοιχείο της περιοχής και με το πλούσιο υδάτινο στοιχείο και το φυσικό κάλλος που χαρακτηρίζει την πόλη. Σε μικρό χρονικό διάστημα επιτεύχθηκε πλήθος ιστορικών, θρησκευτικών και φυσιολατρικών εμπειριών με τη μέθοδο της βιωματικής εκπαίδευσης .